WYKAZ PRZYJMOWANYCH PRODUKTÓW
Każdy chory, niezależnie od stanu choroby, jako człowiek cierpiący powinien być traktowany z szacunkiem i mieć odpowiednie miejsce w systemie ochrony zdrowia.
Pacjent powinien być traktowany jako partner w dialogu z lekarzem, gdyż bez dialogu nie ma współpracy a to dzięki niej są większe szanse na postawienie właściwej diagnozy, dobranie odpowiedniej terapii, zastosowanie się pacjenta do danej terapii oraz monitorowanie procesu leczenia.
Abu jednak wizyta u lekarza była efektywna, powinna być dialogiem podczas której również pacjent przekazuje istotne w procesie leczenia informacje. Kiedy obie strony tego dialogu mówią do siebie w sposób zrozumiały, pacjent wychodzi z gabinetu z poczuciem, że jego oczekiwania zostały spełnione, natomiast lekarz ma pewność, że prawidłowo zaadresował wszystkie potrzeby pacjenta.
Rozwiązaniem tej sytuacji jest narzędzie edukacyjne pt. Wykaz Przyjmowanych Produktów (WPP) posiadający Patronat Honorowy:
> Ministra Zdrowia,
> Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz
> Głównego Inspektora Sanitarnego.
Poprzez stosowanie WPP dajemy możliwość pacjentowi spisywania regularnie listy przyjmowanych leków, co będzie nie tylko ułatwieniem pracy lekarza, ale jednocześnie zaoszczędzi jego czas na czynności szczególnie istotne z punktu widzenia pacjenta. Za pośrednictwem WPP są realizowane potrzeby zarówno pacjenta, jak i lekarza, z jednej strony pomagając pacjentowi przestrzegać zaleceń, wpływamy na jego wiedzę w zakresie stosowanych leków, natomiast dla lekarzy ułatwiać przebieg wizyty pacjenta w gabinecie, ponieważ pacjent przychodzi na nią już przygotowany.
WYKAZ PRZYJMOWANYCH PRODUKTÓW – CEL:
Promowanie zaangażowania pacjenta we własne zdrowie poprzez zwiększenie jego współodpowiedzialności za efektywność farmakoterapii. Cel ten osiągany będzie poprzez:
> poprawę jakości relacji lekarza z pacjentem – celem zwiększenia efektywności wizyty dla obu stron;
> zwiększenie bezpieczeństwa farmakoterapii – wiedza lekarza posiadającego informacje na temat przyjmowanych produktów (w tym np. suplementów diety) ma wpływ na zmniejszenie ryzyka niebezpiecznych interakcji i objawów niepożądanych;
> korzystny wpływ na trafność diagnozy i skuteczność terapii – dzięki przygotowaniu się pacjenta do wizyty poprzez uzupełnienie informacji w Wykazie Przyjmowanych Produktów lekarz ma szerszy i pełniejszy ogląd sytuacji związanej z dolegliwościami, jakie zgłasza pacjent. Może trafniej i szybciej postawić właściwą diagnozę oraz zaordynować skuteczne leczenie;
> podnoszenie świadomości pacjenta w obszarze odpowiedzialności za własne zdrowie;
> edukację pacjenta w temacie przyjmowanych produktów.
WYKAZ PRZYJMOWANYCH PRODUKTÓW – CZYM JEST? CO ZAWIERA?
> Forma – wygodny bloczek z karteczkami, gdzie pacjent zapisuje wszystkie leki, suplementy diety, wyroby medyczne i inne, które aktualnie samodzielnie przyjmuje, poprzez podanie następujących informacji: nazwa produktu; dawka/postać, substancje zawarte w produkcie oraz ile razy dziennie pacjent je przyjmuje. Karteczki do wypełniania można także pobrać bezpośrednio z tego linku WPP karteczka lub z galerii grafiki poniżej
> Przydatne dla każdego informacje: z tyłu okładki znajduje się 9 zasad, jak bezpiecznie przyjmować leki, natomiast wewnątrz bloczka znajdują się ważne informacje, w tym m.in. o możliwości wystąpienia interakcji przy przyjmowaniu różnych preparatów, oraz gdzie należy zgłaszać działania niepożądane.
WYKAZ PRZYJMOWANYCH PRODUKTÓW – DLACZEGO TAKI PROJEKT?
WPP jest elementem akcji edukacyjnej PASMI w zakresie propagowania świadomego, bezpiecznego i odpowiedzialnego leczenia, w celu:
> zwiększania odpowiedzialności społecznej;
> promowania odpowiedzialnego leczenia;
> edukacji Pacjenta, poprzez zmianę sposobu myślenia o własnym zdrowiu, zachęcanie do wzięcia współodpowiedzialności za swoje zdrowie – Pacjent to partner lekarza, nie bierny obserwator w procesie terapii;
> proponowania korzystnych rozwiązań z obszaru bezpieczeństwa farmakoterapii.
Dodatkowo przedsięwzięcie edukacyjne wpisuje się w inicjatywę WHO „Lekarstwa bez szkody”, gdzie zarówno pacjenci, jak i pracownicy służby zdrowia mają do odegrania rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa stosowania leków. Celem inicjatywy WHO jest osiągnięcie szerokiego zaangażowania państw członkowskich i organizacji zawodowych na całym świecie w celu zmniejszenia efektów związanych z niewłaściwym stosowaniem leków. Inicjatywa WHO „Lekarstwa bez szkody” ma na celu ograniczenie poważnych szkód zdrowotnych, których można uniknąć, o 50% w ciągu najbliższych 5 lat.
KAMPANIA EDUKACYJNA
„LECZ SIĘ ODPOWIEDZIALNIE”
Kiedy najczęściej leczysz się sam? Czy wiesz jak prawidłowo stosować leki? Czy czytasz ulotkę leku? Jeżeli chcesz poznać zasady odpowiedzialnego leczenia zapraszamy do zapoznania się z poniższymi filmami, które będą wskazówką do tego jak należy postępować w sytuacjach, gdy coś Ci dolega.