Jak bezpiecznie stosować leki bez recepty u dzieci.

Leki bez recepty określanie również popularnym angielskim skrótem – OTC (over the counter) to leki, które nie wymagają konsultacji lekarskiej i sprzedawane są bez recepty (więcej). Możemy je kupić nie tylko w aptece, ale także w punkcie aptecznym, supermarkecie, na stacji benzynowej, czy w aptece internetowej.

Taka szeroka dostępność leków bez recepty nie jest przypadkowa, ponieważ są one stosowane w najczęściej spotykanych dolegliwościach i uznawane za bezpieczne, jeśli stosuje się je według wskazań producentów. Przestrzeganie podstawowych zasad stosowania leków bez recepty jest szczególnie ważne przy podawaniu ich dzieciom.

Przed zakupem i podaniem dziecku leku pamiętajmy więc o:

  • Dokładnym zapoznaniu się z ulotką (więcej) załączoną do opakowania. Taka ulotka powinna zawierać następujące dane: w jakiej chorobie/przy jakich objawach lek może być stosowany (katar, kaszel itp.), których leków i pokarmów nie należy przyjmować łącznie z tym lekiem, w jakich chorobach jest przeciwwskazany, jakie są możliwe skutki uboczne stosowania leku, skład chemiczny preparatu (substancje aktywne i nieaktywne), wskazówki dotyczące sposobu użycia i przechowywania leku. W przypadku niejasności w ulotce należy zwrócić się do farmaceuty o poradę lub nie stosować leku.
  • Stosowaniu leków wyłącznie w konkretnych chorobach, łatwych do rozpoznania. W przypadku wątpliwości lepiej zasięgnąć porady lekarskiej.
  • Leczeniu tylko tych objawów, które w danej chwili występują u dziecka. Jeśli to jest katar, nie należy podawać preparatów złożonych, leczących także kaszel i gorączkę.
  • Stosowaniu odpowiedniej dawki w przeliczeniu na kilogram masy ciała dziecka i wielkości dawki dobowej. W przypadku małego organizmu już niewielkie różnice w sposobie dawkowania mogą doprowadzić do przekroczenia należnej dawki. Przedawkowanie może mieć bardzo poważne konsekwencje. Dlatego do odmierzania syropów oraz kropli polecane są strzykawki lub odpowiednie miarki.
  • Nie zmienianiu formy leku: tabletek nie powinno się rozkruszać, czy rozgryzać, a z kapsułek wysypywać zawartości. Jeśli dziecko ma problem z przyjęciem leku w jakiejś formie, należy zamienić ją na inną, bardziej przyjazną dla malucha np. syrop, czy krople.
  • Nie podawaniu kilku leków OTC na raz. Składniki tych leków mogą wchodzić ze sobą w interakcje powodujące wystąpienie działań niepożądanych. Wiele leków OTC zawiera często ten sam składnik – łączenie ich może powodować kumulowanie leku i jego przedawkowanie.
  • Natychmiastowym zgłoszeniu się do lekarza w razie wystąpienia skutków ubocznych opisanych w ulotce leku lub innych objawach nietolerancji leku w czasie stosowania leku bez recepty. Leki podajemy bez konsultacji z lekarzem maksymalnie 3 dni. Jeśli objawy w tym czasie nie ustępują, należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza. Należy poinformować swojego lekarza podczas wizyty o lekach bez recepty podawanych dziecku, ponieważ leki te mogą wchodzić w interakcje z lekami wypisywanymi przez lekarza na receptę.

Stosowanie leków „bez recepty” u dzieci chorujących na alergię i przewlekle chorych

Dzieci chorujące na alergię i inne choroby przewlekłe wymagają stałej opieki specjalistycznej i stałego lub okresowego podawania różnych, często silnie działających leków. Zastosowanie u tych dzieci innych, nawet – wydawałoby się, bezpiecznych leków bez recepty może spowodować poważne interakcje lekowe. Nawet podanie dziecku leku przeciwgorączkowego powinno być zatem skonsultowane z lekarzem.

Podziel się: