Przed zażyciem leku zawsze powinieneś zapoznać się z treścią ulotki, gdyż zawiera ona ważne informacje na jego temat. Nie zniechęcaj się i czytaj do końca zwracając szczególną uwagę na przeciwwskazania, możliwe reakcje z innymi lekami, skutki uboczne związane z przedawkowaniem itp. Konsekwencją niezgodnego z ulotką stosowania leku mogą być ciężkie zatrucia, uszkodzenia nerek i wątroby, spowolnienie refleksu czy koncentracji, co jest szczególnie istotne gdy prowadzisz samochód lub obsługujesz inne urządzenia mechaniczne lub pojazdy.

Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

  • Interakcje z innymi lekami (w punkcie 2 ulotki): jeśli zażywasz już inne leki, warto zapoznać się z tą częścią ulotki i sprawdzić, czy dotychczas stosowane przez Ciebie leki mogą być łączone z nowym produktem leczniczym.
  • Sposób przyjmowania leku (w punkcie 3 ulotki): niektóre leki muszą być przyjmowane na czczo, inne z posiłkiem, inne po posiłku, a dla niektórych nie jest to istotne. Jest to ważne, gdyż lek aby mógł zadziałać, musi mieć optymalne warunki przyswojenia przez organizm. W niektórych przypadkach spożywanie pokarmów może utrudniać przyswajanie leku, a w innych sytuacjach sprzyjać wchłanianiu. Kolejną ważną sprawą, o której należy pamiętać jest popijanie leków wodą, najlepiej niegazowaną. Inne płyny takie jak: soki, napoje gazowane lub mleko mogą wchodzić z lekami w niekorzystne reakcje i wpływać na przyswajanie leku.
  • Dawkowanie (w punkcie 3 ulotki): ta część ulotki jest szczególnie ważna w przypadku leków kupowanych bez recepty. Należy przestrzegać jednorazowych dawek oraz maksymalnej dawki dobowej przyjmowanych leków, aby uniknąć przedawkowania leków, które może być bardzo niebezpieczne.
  • Możliwość prowadzenia samochodu i obsługa maszyn (w punkcie 2 ulotki): część leków spowalnia czas reakcji, obniża koncentrację, powoduje senność – może więc doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji przy podejmowaniu czynności, wymagających od nas pełnej uwagi (np. kierowanie samochodem, dźwigiem, czy wózkiem widłowym).
  • Możliwe działania niepożądane (punkt 4 ulotki): zwykle jest to bardzo obszerna część ulotki, ale mimo to każde działanie niepożądane danego leku (zgłoszone przez pacjentów w trakcie badań klinicznych), musi być w niej zasygnalizowane. Większość z nich zdarza się wyjątkowo rzadko. Pamiętaj, że nie istnieje lek o dowiedzionej skuteczności, który nie wykazywałby działań niepożądanych.
  • Kobiety ciężarne i karmiące piersią powinny zwrócić uwagę na informacje w punkcie 2 ulotki, czy dany lek nie ma wpływu na płód lub czy nie przenika do mleka.

 

Zawsze, jeśli masz wątpliwości co do sposobu zażycia danego leku, dawkowania, działań ubocznych, możliwych interakcji – zwróć się o poradę do farmaceuty lub lekarza, którzy udzielą fachowej odpowiedzi. Nigdy w takich sytuacjach nie korzystaj z rad znalezionych w Internecie bądź zasłyszanych od osób nie posiadających profesjonalnej wiedzy medycznej bądź farmaceutycznej.

Podziel się: